
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 220 nF |
| Voltage Rating (DC) | 1 kV |
| Tolerance | 5 % |
| Height - Seated (Max) | 21 mm |
| Length | 31.5 mm |
| Width | 11 mm |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | Polypropylene (PP) |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 1000 V (1 kV) |
| Depth | 11 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Diameter | 800 µm |
| Lead Pitch | 27.5 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dielectric Material | Polypropylene |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Schedule B | 8532250010 |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
